Szczepienia ochronne stanowią jedną z najskuteczniejszych, a czasami jedyną formę zapobiegania chorobom zakaźnym, jak HPV, półpasiec czy grypie. W Polsce realizowane są zgodnie z obowiązującym programem, który każdego roku jest aktualizowany. 7 grudnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Szczepień.
Bezpieczeństwo na co dzień
Najpopularniejszymi szczepieniami są: szczepienia przeciw WZW typu B oraz pneumokokom, które szczególnie poleca się osobom starszym oraz cierpiącym na choroby przewlekłe. Co 10 lat powinniśmy też powtórzyć szczepienie na błonicę, tężec i krztusiec
- przypomina Agnieszka Motyl, dyrektorka działu jakości i standardów medycznych w Medicover, epidemiolożka i lekarka medycyny podróży.
Groźna grypa, jeszcze groźniejsze powikłania
Szczepienie przeciwko grypie stanowi ważny element profilaktyki zdrowotnej. Nawet jeśli nie udało się nam zaszczepić wczesną jesienią warto to zrobić także później. W ten sposób nie tylko chronimy się przed ciężkim przebiegiem choroby, wystąpieniem powikłań, koniecznością przyjmowania antybiotyku czy leczenia w szpitalu, ale przede wszystkim radykalnie zmniejszamy ryzyko śmierci z powodu m.in. zawału serca, udaru czy innej dowolnej przyczyny w danym sezonie infekcyjnym
– przestrzega lek. Agnieszka Motyl.
Ustalenia medyków: szczepienie przeciwko grypie zmniejsza ryzyko śmierci z powodu zawałów serca czy udaru
Szczepienie się przeciwko grypie to więcej niż tylko sezonowa ochrona przed infekcją. Szczepionka w znacznym stopniu zmniejsza ciężki przebieg choroby, potrzebę hospitalizacji, a także ryzyko powikłań i śmierci.
Czytaj więcej
Wszystko jest w książeczce
Aplikacja Medicover OnLine to wygodne narzędzie do zarządzania zdrowiem swoim i swoich bliskich.