- Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) nie ma lekarstwa, a pacjenci, mimo wysiłków lekarzy, zazwyczaj nie odzyskują pełni zdrowia. Jedyną skuteczną formą ochrony jest pełne zaszczepienie się – przekonuje lek. Agnieszka Motyl, Dyrektor Działu Jakości i Standardów Medycznych w Medicover, lekarz medycyny rodzinnej, medycy podróży i epidemiolog.
Pierwsze ciepłe dni sprawiły, że całymi rodzinami ruszyliśmy do lasów i parków, zapominając że czeka tam na nas poważne niebezpieczeństwo w postaci kleszczy. Czy mamy do czynienia z ich epidemią?
Lek. Agnieszka Motyl, Medicover: Zmiany klimatu spowodowały, że kleszcze występują na terenie całej Polski i są aktywne praktycznie przez okrągły rok. Stanowią ogromne zagrożenie dla dzieci i dorosłych, gdyż nawet co 6. z nich może być nosicielem wirusa KZM, a także innych chorób.
Jak można się zatem chronić?
Nawet jedno ukłucie przez zarażonego kleszcza wystarczy, by zachorować na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Na tę chorobę nie ma lekarstwa, a pacjenci, mimo wysiłków lekarzy zazwyczaj nie odzyskują pełni zdrowia. Przewlekłe następstwa choroby to np. niedowłady kończyn, problemy z poruszaniem się, a nawet samodzielnym jedzeniem. Jedyną skuteczną formą ochrony przed KZM jest pełne zaszczepienie się. W Medicover od wielu lat edukujemy pacjentów oraz zachęcamy ich do szczepień przeciw tej groźnej chorobie. Jesteśmy też partnerem akcji „Nie igraj z kleszczem. Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu”.
Kto może się zaszczepić przeciw KZM? Jak wygląda szczepienie przeciw chorobie?
Szczepionkę przeciw KZM może otrzymać każdy, także dzieci, które ukończyły 1 r.ż., oraz seniorzy. Całkowitą odporność zapewnia tylko pełne zaszczepienie się trzema dawkami. Dwie pierwsze można podać w odstępie nawet 2 tygodni, trzecią po 5 miesiącach. By ochrona działała dalej, szczepienie należy cyklicznie powtarzać. Pierwszą dawkę przypominającą podaje się po 3 latach, a następnie w cyklu 5-letnim. Osoby, które ukończyły 65 r.ż powinny to robić częściej, czyli co 3 lata.
Kiedy najlepiej zaszczepić się przeciw KZM?
Każdy moment jest dobry, gdyż kleszcze są nie tylko w lasach i na łąkach, ale też na miejskich trawnikach, w parkach oraz na placach zabaw, gdzie wolny czas spędzają najmniejsi. Dzieci są też szczególnie narażone na ukłucie kleszcza, co potwierdzają statystyki – nawet co 4. chory nie ukończył 18 r.ż. Dlatego szczególnie cieszy fakt, że w ostatnich latach w Medicover aż trzykrotnie wzrosła liczba dzieci i młodzieży, które zostały zaszczepione przeciw KZM. Namawiamy też rodziców, by nie zwlekali z decyzją o szczepieniu do momentu nadejścia wiosny. Warto o tym pomyśleć już zimą.
Czy szczepionka chroni przed kleszczami, które występują także poza granicami Polski?
Szczepionka chroni nie tylko przed odmianą wirusa KZM występującą w Polsce, ale też w innych krajach europejskich i azjatyckich. . To jedyna tak skuteczna ochrona przed KZM. Nie zastąpią jej odzież ochronna, stosowanie sprayów czy olejków.
O czym warto pamiętać przed szczepieniem?
Szczepionka przeciw KZM jest bezpieczna, ale decyzję, czy w danym momencie można ją otrzymać podejmuje lekarz. Także lekarz – ten w gabinecie, a nie tzw. dr Google - jest najlepszym źródłem wiedzy o KZM i samym szczepieniu. Warto też podkreślić, że pandemia sprawiła, że wielu z nas przypomniało sobie, jak ważne są szczepienia ochronne. Dotyczy to nie tylko tych przeciw KZM, ale i pneumokokom, błonicy, tężcowi i krztuścowi, a także grypie.
Kontakt dla mediów: