Ponad 60% Polaków chrapie, a blisko 40% po przebudzeniu odczuwa zmęczenie
- wynika z ogólnopolskiego raportu „Czy Polacy chrapią?” przeprowadzonego przez Centrum Medyczne MML i Medicover. Wyniki badania zaprezentowano z okazji Światowego Dnia Snu.
Zaburzenia oddychania podczas snu są w Polsce wciąż dużym problemem. Niestety, co wiemy z praktyki, nadal są one przez pacjentów lekceważone. Zupełnie niesłusznie, gdyż chrapanie może być objawem groźnej choroby – obturacyjnego bezdechu śródsennego
– komentuje wyniki badania dr hab. n. med. Michał Michalik, ekspert ds. diagnostyki i leczenia zaburzeń oddychania podczas snu oraz założyciel Centrum Medycznego MML.
Niewyspani kierowcy
Zdrowy sen jest ważnym czynnikiem zapobiegania szeregu poważnych chorób, jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy depresji. Dostępne dziś zabiegowe metody leczenia chrapania są małoinwazyjne i komfortowe dla pacjenta
- mówi ekspert MML.
Światowy Dzień Snu
„Czy Polacy chrapią?” jest cyklicznym badaniem Centrum Medycznego MML w Warszawie. Tegoroczne, przeprowadzone przez Kantar Public oraz we współpracy z Medicover, odbyło się w dniach 27 lutego – 1 marca. Wzięło w nim udział 1020 Polaków z całego kraju w wieku 35-65 lat. Badanie wykonano metodą wywiadów internetowych (CAWI).
Centrum Medyczne MML w Warszawie to wiodący w Polsce ośrodek zajmujący się diagnostyką i leczeniem chrapania oraz bezdechów sennych. Zespół Centrum, kierowany przez dr. hab. n. med. Michała Michalika, specjalizuje się w tzw. chirurgii jednego dnia. Leczy chrapanie i bezdechy śródsenne przy użyciu najnowszych metod zabiegowych, które są bezpieczne i przynoszą trwały efekt. Więcej informacji na temat nowoczesnego leczenia chrapania można znaleźć na stronie internetowej: www.niechrapanie.pl.
Kontakt dla mediów:
Aleksandra Araźna
aleksandra.arazna@mml.com.pl
kom. +48 519 182 039