Medicover Polska testuje nowoczesne rozwiązanie ColonFlag, które pozwoli skutecznie identyfikować pacjentów zagrożonych zachorowaniem na raka jelita grubego. Narzędzie określa ryzyko zmian w jelicie dzięki dodatkowej analizie wyniku powszechnie wykonywanej morfologii krwi. Pilotażowy projekt realizowany jest w ramach współpracy z izraelską firmą Medial EarlySign – twórcą systemów uczących się w zakresie medycyny opartej na danych.
ColonFlag pomaga w podejmowaniu decyzji diagnostycznych, dzięki zastosowaniu zaawansowanego algorytmu sztucznej inteligencji do danych z często wykonywanego badania laboratoryjnego. Program analizuje takie dane jak wynik morfologii krwi i inne dane zawarte w elektronicznej dokumentacji medycznej.
dr n. med. Piotr Soszyński, Dyrektor ds. Systemów Medycznych Medicover Polska
Rak jelita grubego jest drugim co do częstości występowania w Polsce rakiem u kobiet i trzecim u mężczyzn. Jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonu w wyniku choroby nowotworowej. W Polsce średni wskaźnik przeżywalności pacjentów po pięciu latach wynosi nieco poniżej 50%. Jeżeli rak jelita grubego zostanie zdiagnozowany na wczesnym etapie, wskaźnik ten może nawet przekroczyć 90 proc. Wczesne wykrycie ma kolosalne znaczenie dla skuteczności leczenia raka jelita grubego. Program ColonFlag może pomóc nam trafniej identyfikować pacjentów należących do grupy podwyższonego ryzyka. Dzięki temu skierowania na kolonoskopię mogą się wiązać z większą szansą wykrycia tej choroby i znacznie poprawić wynik leczenia.
dr hab. n. med. Bożena Walewska-Zielecka, Dyrektor ds. Medycznych Medicover Polska
Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z firmą Medicover nad jej pierwszym wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego do usprawnienia procesów związanych z podejmowaniem decyzji diagnostycznych. To pierwszy krok na drodze do zintegrowania technologii, która będzie miała daleko idący wpływ na pracę lekarzy
i dostawców usług medycznych. Zapewni im narzędzie pozwalające otoczyć zindywidualizowaną opieką pacjentów należących do grupy wysokiego ryzyka.
Ori Geva, dyrektor naczelny spółki Medial EarlySign.
Medicover – 22 lata doświadczenia w zakresie opieki zdrowotnej
Medicover Polska jest częścią Medicover – wiodącej międzynarodowej spółki świadczącej usługi opieki zdrowotnej i usługi diagnostyczne działającej od 1995 r. (www.medicover.com). Firma obecna jest we wszystkich regionach Polski. Na koniec 2016 roku posiadała 31 centrów medycznych oraz 1800 placówek współpracujących i partnerskich. Do końca 2016 roku firma miała pod opieką 647 tys. pacjentów. Od 2009 roku firma posiada również własny wielospecjalistyczny Szpital Medicover na warszawskim Wilanowie.
Jako firma medyczna, Medicover w Polsce od ponad 20 lat zapewnia swoim pacjentom pełną opiekę medyczną, obejmującą usługi ambulatoryjne, diagnostykę laboratoryjną i obrazową, stomatologię aż po kompleksową opiekę szpitalną. Usługi dostępne w formie abonamentów i ubezpieczeń medycznych kierowane są zarówno do firm, jak i klientów indywidualnych.
Więcej informacji na stronie www.medicover.pl.
Zaawansowane algorytmy Medial EarlySign wykrywają osoby i grupy osób, które są w wysokim stopniu zagrożone chorobą, analizując podstawowe dane medyczne, takie jak wyniki badań krwi czy inne dane uwzględnione w elektronicznej dokumentacji medycznej. Narzędzie diagnostyczne spółki Medial EarlySign zapewnia lekarzom informacje pomagające im w podejmowaniu decyzji, a ubezpieczycielom dostarcza skuteczne modele pozwalające na identyfikację zagrożonych pacjentów i skupienie się na nich, co pomaga im zracjonalizować wykorzystanie zasobów, oszczędzić środki pieniężne i poprawić poziom opieki. Platforma spółki Medial EarlySign uwzględnia wiele możliwych schorzeń, takich jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nowotwory, cukrzyca i inne zagrażające życiu choroby. Założona w 2009 roku spółka ma siedzibę w Kefar Malal w Izraelu. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej www.earlysign.com.