03/20/24

Medicover: szybko wdrożona profilaktyka pomoże zmniejszyć ryzyko zakażenia HIV


Z początkiem marca Medicover udostępnił pacjentom nowe usługi dotyczące profilaktyki poekspozycyjnej HIV (PEP post-exposure prophylaxis). Pacjenci mogą umówić się na pilną konsultację u specjalisty chorób zakaźnych oraz skorzystać z pakietu badań, które pozwolą na wykrycie chorób przenoszonych drogą płciową. Konsultacje dostępne są w formie telemedycznej lub stacjonarnie w Warszawie, natomiast pakiet badań jest realizowany we wszystkich Centrach Medycznych Medicover w całej Polsce.

Zgodnie z danymi Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2023 od kilku lat jest coraz więcej zachorowań na infekcje przenoszone drogą płciową. Od początku roku, w naszym kraju, 1 tys. 571 osób zachorowało na kiłę. To dwa razy więcej niż od stycznia do czerwca 2022 roku1. Zakażenia HIV są jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego. Jak podkreślają eksperci Krajowego Centrum ds. AIDS, zaledwie ok. 10 proc. polskiej populacji wykonała kiedykolwiek badanie w kierunku obecności HIV. To jeden z najniższych odsetków takich badań w Europie2.

Niektóre z chorób przenoszonych drogą płciową początkowo nie dają żadnych specyficznych objawów, więc jedynym sposobem na potwierdzenie zakażenia są badania przesiewowe. Na szczęście, jeśli zostaną wcześnie wykonane i zostanie postawiona właściwa diagnoza to leczenie przynosi dobre efekty
-– mówi lek. Agnieszka Motyl, Dyrektor Działu Jakości i Standardów Medycznych, specjalista medycyny rodzinnej, specjalista epidemiologii.

W ramach pakietu Zdrowy seks Medicover zapewnia niezbędne badania laboratoryjne umożliwiające wykrycie następujących chorób przenoszonych drogą płciową: zakażenie wirusem HIV, kiła, wirusowe zapalenia wątroby typu B i C. Pakiet badań przeznaczony dla osób dorosłych.

Pojedyncze pobranie krwi pozwala wykryć aż kilka chorób przenoszonych drogą płciową: zapalenie wątroby typu B i C, zakażenie HIV, kiłę lub upewnić się, że nie jesteś nosicielem/nosicielką żadnej z nich. Wystarczy przeznaczyć jeden dzień na badanie, aby zadbać o swoje zdrowie, a nawet uratować życie. W przypadku walki z HIV największą trudność stanowi długi, bezobjawowy okres jego rozwoju. Nieświadoma infekcji osoba zakażona HIV przez lata stanowi źródło zakażenia dla osób, z którymi podejmuje kontakty seksualne. W przypadku kobiety ciężarnej istnieje również ryzyko przeniesienia infekcji na dziecko. Z badań wynika, że najwyższy odsetek osób nieświadomych zakażenia HIV jest notowany wśród MSM (mężczyzn mających seks z mężczyznami). Z kolei w przypadku transmisji zakażenia drogą kontaktów heteroseksualnych, rozpoznanie infekcji jest często stawiane ze znacznym opóźnieniem, gdy wystąpią już objawy uszkodzenia układu immunologicznego, co zdecydowanie pogarsza rokowanie 
-– mówi lek. Agnieszka Motyl.

Na ten moment nie istnieje szczepionka chroniąca przed zakażeniem HIV. Nie wynaleziono również leku, który całkowicie usunąłby wirusa z organizmu, jednak dzięki lekom antyretrowirusowym jest możliwe zahamowanie namnażania się wirusa HIV w organizmie. Wczesne wdrożenie leczenia tymi preparatami jest szansą dla pacjentów na długie życie w zdrowiu, a w przypadku kobiety ciężarnej – na urodzenie zdrowego dziecka. Dodatkowo leczenie nosicieli HIV ogranicza transmisję wirusa w populacji i przyczynia się do spadku liczby nowych zakażeń
-– dodaje.

Dla osób dorosłych, po ryzykownym kontakcie seksualnym, jest dostępna także pilna konsultacja telemedyczna u specjalisty chorób zakaźnych. Można z niej skorzystać, jeśli od ryzykownego kontaktu seksualnego nie upłynęły 72 godziny. Celem konsultacji jest jak najszybsze włączenie leczenia profilaktycznego, które istotnie obniża ryzyko zakażenia HIV. To metoda profilaktyki poekspozycyjnej HIV (PEP) polegająca na przyjmowaniu przez 28 dni leków antyretrowirusowych, jak najszybciej po możliwym narażeniu na kontakt z materiałem potencjalnie zakaźnym, np. z krwią, nasieniem, śluzem pochwowym, preejakulatem.

Celem profilaktyki poekspozycyjnej HIV jest znaczące zmniejszenie ryzyka zakażenia tym wirusem. Szybki dostęp do specjalisty pozwoli pacjentowi na niezwłoczne rozpoczęcie stosowania leków. Prawidłowo przyjmowany PEP jest bardzo skuteczny w zapobieganiu zakażenia, lecz należy pamiętać, że jest to postępowanie w sytuacjach awaryjnych i nie zastępuje innych metod profilaktyki HIV. Kluczem do zdrowia jest edukacja dotycząca unikania ryzykownych zachowań seksualnych oraz wiedza o profilaktyce i leczeniu
-– mówi lek. Agnieszka Motyl.

Medicover rok temu wystartował z pakietem Profilaktyki przedekspozycyjnej HIV (PrEP). W jego ramach oferowano konsultację diagnostyczno-profilaktyczną pacjentom z grup wysokiego ryzyka zakażenia HIV i niezbędne badania. Profilaktyka przedekspozycyjna zakażenia HIV (PrEP, pre-exposure prophylaxis) polega na przyjmowaniu leków antyretrowirusowych, zanim dojdzie do narażenia na zakażenie. PrEP zapobiega infekcji w momencie wniknięcia wirusa do organizmu, nie dopuszczając do rozwinięcia długotrwałego zakażenia.

Źródła:

1 Narodowy Test Zdrowia Polaków 2023

2 https://www.rp.pl/spoleczenstwo/art39473851-rekord-zakazen-hiv-polacy-sie-nie-badaja
Justyna Gościńska-Bociong